W dniach od 5 do 8 listopada do programu Fiera di Rimini powraca Ecomondo, wiodące wydarzenie w Europie i basenie Morza Śródziemnego, poświęcone gospodarce ekologicznej i cyrkularnej oraz celom Europejskiego Zielonego Ładu. W tym roku oferta tematyczna została rozszerzona o innowacje i technologie w zakresie zapobiegania zmianom klimatycznym i ich łagodzenia, poprzez wykorzystanie Big Data i AI.
Wystawcy mają do dyspozycji 137 tys. metrów kwadratowych powierzchni, z dwoma nowymi pawilonami tymczasowymi, co pozwala sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony firm. Oczekuje się ok. 900 firm oraz delegacji przemysłowych i instytucjonalnych z regionu Bałkanów, Afryki Subsaharyjskiej, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Królować będą tematy zrównoważonego rozwoju i transformacji ekologicznej strategicznymi obszarami konkurencyjności firm na rynkach krajowych i międzynarodowych.
Tematy przewodnie
Z uwagi na dążenie do coraz większej internacjonalizacji, w nowej edycji uczestniczyć będą delegacje ze 120 krajów, 60 międzynarodowych stowarzyszeń branżowych oraz nawiązane partnerstwa z ponad 100 zagranicznymi czasopismami specjalistycznymi, co czyni to wydarzenie miejscem spotkań między najlepszymi praktykami „Made in Europe” a międzynarodowym zapotrzebowaniem na rozwiązania w zakresie ekologicznej transformacji.
Wydarzenie będzie również miejscem dialogu i dyskusji na temat wyzwań zrównoważonego rozwoju i „zielonego” rozwoju społeczno-gospodarczego kontynentu afrykańskiego wraz z Planem Matte włoskiego rządu.
Tematami przewodnimi Ecomondo 2024, wokół których zostanie opracowana przestrzeń wystawiennicza oraz bogaty program spotkań i konferencji, są: Big Data, sztuczna inteligencja i systemy predykcyjne dla transformacji ekologicznej i zarządzania skutkami zmian klimatu; Nowa gospodarka kosmiczna dla nadzoru środowiska i obserwacji Ziemi; Rolnictwo 4.0 w celu maksymalizacji plonów i ochrony upraw; Górnictwo miejskie dla odzysku cennych i krytycznych materiałów z ZSEE.
Uzupełniają one i wzbogacają sześć kluczowych makroobszarów tematycznych nowej edycji: Odpady jako zasoby; Obieg wody i niebieska gospodarka; Biogospodarka cyrkulacyjna i regeneracyjna; Bioenergia i agroekologia; Rekultywacja terenów i gleby; Monitoring i kontrola środowiska.
Nowe pawilony
Układ wystawy został odnowiony i rozszerzony. Dzięki zbudowaniu dwóch nowych pawilonów tymczasowych, powierzchnia wystawiennicza wyniesie 137 tys. metrów kwadratowych. Wydzielonych zostało pięć dzielnic wystawienniczych poświęconych projektom skierowanym do branż wertykalnych, w tym Dzielnica Tekstylna, która nominuje Ecomondo jako stolicę etycznej mody; Dzielnica Papiernicza, miejsce spotkań wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw papieru; oraz obszar Blue Economy, zmierzający do zminimalizowania negatywnego wpływu na ekosystem morski i promowania jego odporności i regeneracji. Do tego dochodzi Dzielnica Innowacji, w której spodziewanych jest 30 start-upów w obszarze Start-Up & Scale-Up, podczas gdy projekt Green Jobs & Skills stworzy przestrzeń do dialogu między podażą pracy a popytem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, szkoleń i kształcenia. Świat pokolenia Z, któremu Ecomondo również poświęca wiele uwagi poprzez drugą edycję nagrody Lorenzo Cagnoniego, która zostanie przyznana trzem najbardziej innowacyjnym start-upom.
Ecomondo to również wysokiej rangi program konferencji, seminariów i wydarzeń, koordynowany przez 80 członków Komitetu Techniczno-Naukowego, w celu zbadania głównych innowacji technologicznych, regulacyjnych i rynkowych w głównych sektorach gospodarki ekologicznej.
źródło: materiały prasowe