Komptech w sukurs recyklingowi

Jak sprawić, aby odzysk surowców pomógł osiągnąć poziom gospodarki obiegu zamkniętego ? Nie ma na to krótkiej odpowiedzi, gdyż musi być spełnionych wiele czynników. Jednak na pewno nie uda się tego osiągnąć bez udziału najnowszych technologii oraz wysokiej jakości, wydajnych maszyn, takich jak specjalistyczne urządzenia firmy Komptech.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który w praktyce oznacza ograniczenie powstawania odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca surowce i odpady, które z niego pochodzą powinny zostać w gospodarce dzięki recyklingowi, aby można było je z powodzeniem wykorzystać ponownie. Efektywność recyklingu w znacznej mierze zależy od technologii, a cyfryzacja i robotyzacja, które coraz śmielej wkraczają także w tę branżę, odgrywają w poprawie wskaźników kluczową rolę. Korzystny wpływ nowoczesnych technologii widoczny jest w odzysku surowców ze strumienia mieszanych odpadów komunalnych, przyczyniając się także do coraz lepszych wyników ekonomicznych branżowych przedsiębiorstw.

Komptech liderem innowacji

Jednym z liderów wdrażania nowych technologii oraz stałego modernizowania własnych produktów jest firma Komptech. To dzięki pracy jej konstruktorów powstają coraz wydajniejsze i ekonomiczniejsze maszyny oraz urządzenia, które przyczyniają się do poprawy kondycji finansowej swoich klientów, a jednocześnie korzystnie wpływają na jakość życia człowieka i otaczającego go środowiska naturalnego. W Polsce autoryzowanym przedstawicielem firmy Komptech jest spółka Bax, która posiada w swojej ofercie liczną gamę maszyn, a także zapewnia wszechstronną opiekę serwisową na terenie całego kraju. W ofercie znajdują się maszyny oraz urządzenia, które mogą skutecznie uczestniczyć w realizacji trzech etapów przetwarzania odpadów stałych – rozdrabnianiu, separacji i sortowaniu.

Rozdrabnianie

Rozdrabnianie przygotowuje – zmieszane lub wstępnie posortowane – odpady do segregacji. Do tego etapu doskonale nadaje się grupa rozdrabniaczy wstępnych Komptech Terminator. Na przykład model Komptech Terminator 5000 może być wykorzystany do rozdrabniania i dzielenia na frakcje niemal wszystkich materiałów stałych. Urządzenie znajduje zastosowanie w przemyśle przetwórczym, na wysypiskach i spalarniach śmieci, a także w przemyśle drzewnym i wydobywczym. Jego wymiary dostosowane są do potrzeb wszystkich wymienionych branż. Bęben o długości 3 metrów ma średnicę 1050 mm, a jego prędkość maksymalna to 29 obrotów na minutę. Na wale umieszczone są obracalne zęby. Po stępieniu powierzchni można ułożyć zęby w kilku innych pozycjach, co ogranicza koszty eksploatacji i wydłuża czas pomiędzy wymianami. Terminator 5000 Komptech jest wyposażony w taśmę transportową do odprowadzania gotowego materiału do miejsca składowania. Maszyna może pracować z maksymalną wydajnością nawet do 60 m3 na godzinę. Poza tym modelem Komptech oferuje jeszcze kilkanaście kolejnych, co pozwala przedsiębiorcom dobrać optymalny sprzęt do swoich potrzeb.

Przesiewanie i separacja

Równie bogaty wybór firma Komptech oferuje w przypadku przesiewaczy i separatorów. I tak znajduje się wśród nich grupa przesiewaczy bębnowych 2-frakcyjnych, gwieździstych 3-frakcyjnych oraz separatory spiralno-wałowe w wersji mobilnej i stacjonarnej. Warto zwrócić uwagę, że separatory balistyczne znacznie usprawniają późniejsze sortowanie strumienia odpadów. Urządzenia te rozdzielają strumień materiału na frakcje ciężkie sześcienne – 3D i lekkie płaskie – 2D, umożliwiając precyzyjną konfigurację urządzeń sortujących, aby odpowiednio dopasować skład strumienia materiału do dalszego procesu. Usuwanie frakcji poniżej 80 mm odbywa się za pomocą otworów w elementach sita, które można dobrać do charakterystyki instalacji pod kontem wielkości i kształtu. Skutecznym urządzeniem do tego typu separacji jest maszyna Balistor.

Z kolei seprarator mobilny Metalfex Komptech świetnie sprawdza w odzysku metali żelaznych i nieżelaznych. Ma własne systemy separacyjne, w tym przenośnik wlotowy oraz nadtaśmowy separator metali żelaznych. To pozwala zwiększyć możliwości segregacyjne. Nadaje się także do uporządkowania metali nieżelaznych (przy pomocy wiroprądowego narzędzia), a ostatecznym efektem jego pracy są w pełni oczyszczone frakcje metali.