Ciągniki Tong Yang Moolsan w ofercie Pronaru

Pronar rozpoczął sprzedaż koreańskich ciągników TYM (Tong Yang Moolsan) wytwarzanych przez jednego z największych azjatyckich producentów tego typu maszyn. Oferta składa się kilkunastu modeli ciągników różnej mocy, co ułatwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb nabywców.

W ofercie Pronaru znajdują się kompaktowe ciągniki TYM serii 1., 2., 3. i 4. oraz typowe ciągniki rolnicze serii 5. Pod względem mocy można je podzielić na:

  • seria 1. – 19-25 KM (miniciągniki),
  • seria 2. – 34-48 KM,
  • seria 3. – 48-58 KM,
  • seria 4. – 68-75 KM,
  • seria 5. – 110-130 KM (ciągniki rolnicze).

 

Kompaktowe i wszechstronne

Ciągniki TYM serii 1., chociaż są przeznaczone do bardzo małych gospodarstw, mogą być agregowane z wieloma maszynami i narzędziami rolniczymi. Minimalizują one wysiłek fizyczny konieczny przy ręcznym wykonywaniu poszczególnych prac. I tak do transportu materiałów można zastosować ładowacz czołowy, a do pielęgnacji trawnika – montowaną centralnie kosiarkę. Ciągniki tej serii wyposażono w znormalizowany tylny TUZ kat. I oraz w WOM. W zależności od modelu, w ciągnikach serii 1. stosowane są trzycylindrowe silniki japońskiej marki Yanmar lub silniki TYM. Układ napędowy jest dostępny zarówno w wersji HST (napęd hydrostatyczny), jak i tradycyjnej (mechaniczny). We wszystkich ciągnikach tej serii standardowo montowany jest składany pałąk bezpieczeństwa.

Kompaktową budową charakteryzują się także ciągniki serii 2. Ich moc waha się od 34 do 48 KM. Są bardzo zwrotne, co przydaje się w różnych pracach komunalnych, jak zamiatanie, odśnieżanie, czy koszenie. Ciągniki tej serii są standardowo wyposażone w joystick z rozdzielaczem hydraulicznym, co ułatwia sprawną obsługę ładowacza czołowego. W zależności od modelu, zastosowano w nich trzycylindrowe silniki Yanmar lub trzy- i czterocylindrowe silniki TYM, a także komfortowe kabiny z wygodnymi siedziskami. Natomiast układy napędowe są dostępne zarówno w wersji hydrostatycznej, jak i mechanicznej.

Do bardziej wymagających prac

Do wykonywania trudniejszych prac dobrze przystosowane są ciągniki TYM serii 3. Ich kompaktowa budowa – podobnie jak w przypadku serii 1. i 2. – zapewnia dobrą zwrotność, która przy zminimalizowanej wysokości sprawia, że z powodzeniem mogą pracować także w niskich budynkach. Czterocylindrowe silniki Yanmar lub TYM zapewniają moc w zakresie 48-58 KM. Podobnie jak ciągniki serii 2. są one standardowo wyposażone w joysticki i rozdzielacze sterujące ładowaczem czołowym. Komfort pracy poprawiają: obsługiwany elektrycznie WOM oraz – zamontowany w tylnych cięgłach TUZ-a – mechanizm umożliwiający agregację maszyn bez potrzeby wychodzenia z kabiny.

Kompaktowymi wymiarami charakteryzują się także ciągniki serii 4. Zastosowano jednak w nich silniki o wyższej mocy (68-75 KM) i wyposażono w TUZ-y o większym udźwigu. Przyczyniło się to do dużej użyteczności ciągników tej serii przy pracach komunalnych, ogrodniczych, sadowniczych oraz pomocniczych w gospodarstwach rolnych (np. przygotowanie i dozowanie pasz). Maszyny te świetnie współpracują z wydajnymi narzędziami i osprzętem (np. z ładowaczami) oraz sprawdzają się przy przewożeniu cięższych ładunków. Komfort pracy operatorowi zapewnia kabina klasy premium ze standardowo montowanym joystickiem do obsługi ładowacza. Ciągniki tej serii są napędzane cenionymi silnikami Deutz o pojemności 2,9 l. Dostępne są dwie wersje układów napędowych: mechaniczny Synchron-Shuttle lub Power Shuttle.

Największe w gamie są ciągniki serii 5. Dysponują mocą 110-130 KM i są typowymi maszynami rolniczymi. Dzięki zamontowaniu zbiorników paliwa o dużej pojemności są one przystosowane do długotrwałych prac przy średnim i dużym obciążeniu. Wyposażone są w wysokiej klasy klimatyzowane kabiny i intuicyjnie obsługiwane konsole (umożliwia to zawiadywanie wszystkimi elementami sterującymi). Wysoką sprawność zapewniają im silniki Deutz o pojemności 3,6 l oraz układy napędowe z przełożeniami 36/36 z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. Ciągniki serii 5. znajdują się na etapie homologacji i zostaną wprowadzone do sprzedaży na początku przyszłego roku.

 

Źródło: materiały Pronar