SaMASZ ma w ofercie szereg maszyn i urządzeń przydatnych w pracach związanych z letnim utrzymaniem dróg. Bogata oferta umożliwia przedsiębiorcom dobór sprzętu, który można optymalnie dopasować do wykonywanych zadań, a w dodatku produkty są trwałe i wydajne.
Poza bogatą bazą modelową SaMASZ zapewnia także pewność, że oferowane produkty zostały wyprodukowane z najwyższą starannością oraz z użyciem najwyższej klasy materiałów. Firmie umożliwiają to nowocześnie wyposażone hale fabryczne oraz kadra konstruktorów, która wykorzystuje doświadczenie zdobyte podczas 40-letniej działalności firmy.
Ramiona wysięgnikowe KWT
Firmy zajmujące się utrzymaniem dróg chętnie sięgają po produkowane przez SaMASZ ramiona wysięgnikowe. Wśród nich dużym uznaniem cieszy się model KWT 651E/EP. Produkt dostępny jest w standardowej wersji „E” lub opcjonalnej „EP”. Odmiana „E” ma sterowanie elektryczne, przy którym ramię porusza się ze stałą prędkością regulowaną zaworami dławiącymi. W przypadku wersji „EP” sterowanie jest proporcjonalne, co oznacza, że prędkość ruchu ramienia zależy od stopnia wychylenia joysticka, a ponadto można jednocześnie zarządzać pracą obu siłowników (tzw. składanie ruchów).
Wysięgnik KWT 651E/EP bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ zastosowano w nim rozwiązanie, w którym głowica kosząca „wyprzedza” pozycję operatora, dzięki czemu do jej obserwacji nie trzeba odwracać głowy do tyłu. Takie rozwiązanie najłatwiej docenić w czasie wielogodzinnej pracy, bo eliminuje bóle szyi i pleców. Dodatkowo, w trosce o maksymalnie bezproblemową i bezpieczną eksploatację ramienia wysięgnikowego, w układzie pompa hydrauliczna-silnik hydrauliczny zamontowano chłodnicę oleju, która zapobiega przegrzaniu medium podczas intensywnej i długotrwałej pracy. Standardowo są też montowane filtry oleju hydraulicznego z wbudowanym wskaźnikiem zanieczyszczenia, a także bezpiecznik hydrauliczny, który w przypadku najechania na przeszkodę powoduje odchylenie ramienia do tyłu, a tym samym zapobiega jego uszkodzeniu. Istotnym rozwiązaniem jest też dodatkowy zawór na siłowniku podnoszenia, który przeciwdziała opadnięciu ramienia gdy dojdzie do rozszczelnienia przewodu hydraulicznego.
Szeroki wybór osprzętu
Ramę wysięgnikowe KWT 651E/EP może być wyposażone w szereg różnych narzędzi roboczych. Największą część oferty stanowi 5 głowic bijakowych, tj. cztery lekkie o szerokości roboczej 1,2 m (Lama 120, Lama 121) i 1,4 m (Lama 140, Lama 141) oraz trzy typu ciężkiego o szerokości 1,1 m (KW 110), 1,25 m (KW 125) i 1,4 m (KW 140). Ponadto są: frezarka do pni ściętych drzew, odmularka do czyszczenia rowów melioracyjnych z mułu, roślin oraz naniesionego przez wodę piasku, przycinarki do gałęzi, krzaków i żywopłotów, równiarka do ścinania i profilowania pobocza drogi w celu zapewnienia właściwego odpływu wody z jezdni do rowu, przycinarka do cięcia gałęzi i krzaków o średnicy do 150 mm (w wersji PT3 – 190 cm lub PT4 – 250 cm) oraz myjka szczotkowa do znaków i tablic drogowych, słupków pikietażowych, barier energochłonnych itp.
Maksymalny zasięg pracy ramienia KWT 651E/EP wynosi 6,4 m (z głowicą koszącą 1,2 m). Nowoczesne urządzenie jest przeznaczone do ciągników rolniczych o mocy co najmniej 90 KM i masie własnej minimum 4.300 kg. Układ hydrauliczny zasila WOM ciągnika: w wersji standardowej z prędkością obrotową 540 obr./min, na zamówienie – 1.000 obr./min.
Głowica kosząca Lama
Od niedawna w gamie maszyn Samasz dostępna jest lekka głowica kosząca Lama 101P. Wyróżnia się ona obrotowym kominem wyrzutowym, który pozwala na precyzyjne sterowanie kierunkiem wyrzutu skoszonego materiału. Rozwiązanie to w znaczący sposób podnosi efektywność pracy przy wykaszaniu rowów melioracyjnych, ponieważ nie pozostaje w nich skoszony materiał, utrudniający odpływ wody. Obrót komina jest realizowany hydraulicznie i bezstopniowo z kabiny ciągnika. Głowica Lama101P zapewnia szerokość roboczą równą 1 m. Jest wyposażona w wał bijakowy o średnicy 108 mm, wyposażony w 20 noży. Masa kompletnego urządzania wynosi 250 kg. Można je wykorzystywać do współpracy z ramionami wysięgnikowymi Koliber, KWT oraz Camel, w tym z różnymi mocowaniami, na przykład obrotowym mechanicznym (zakres obrotu 45°), obrotowym hydraulicznym (zakres obrotu 180°) i mocowaniem z zawieszeniem umożliwiającym kopiowanie terenu w zakresie 260 mm.
Kosiarki na pantografie
W ofercie firmy Samasz znajdują się również kosiarki bijakowe bijakowe klasy ciężkiej na pantografie – KBRP 160 i KBRP 200. Maszyny idealnie nadają się dla służb komunalnych. Charakteryzują się szerokim zakresem pracy w poziomie (do 170 cm), co umożliwia omijanie przeszkód, np. znaków drogowych, bez zmiany toru jazdy ciągnika. Poza tym umożliwiają koszenie powierzchni o nachyleniu od +90° do –60°. Zaletą maszyn jest zastosowanie pantografu, który zapewnia idealne dopasowanie się do podłoża, a tym samym otrzymuje się optymalną jakość koszenia. Kosiarka bijakowa klasy ciężkiej przeznaczona jest do koszenia poboczy drogowych oraz do pracy na terenach zielonych. Może być używana przy cięciu żywopłotów, a maksymalna średnica ciętych gałęzi wynosi aż 80 mm. Szerokość robocza maszyn wynosi od 1,6 m (KBRP 160) do 2,0 m (KBRP 200). Mogą Współpracują z ciągnikami o mocy powyżej 70 KM.